Prywatny Gabinet Rehabilitacji Ruchowej Szczecin

Terapia stomatologiczna

Dysfunkcja stawów skroniowo – żuchwowych jako problem społeczny i jej objawy

Niewielu z nas zdaje sobie z tego sprawę, ale zaburzenia ze strony stawów skroniowo-żuchwowych mogą dotyczyć aż 80 procent społeczeństwa. Ważne jest ich skuteczne rozpoznanie i leczenie, ponieważ objawy dysfunkcji często bywają mylone z bólami migrenowymi oraz  bólem, który pojawia się np. przy zapaleniu ucha. Innymi objawami schorzenia są także: ograniczenie ruchomości żuchwy, uczucie „przeskakiwania” w stawie, problemy z otwarciem lub zamknięciem ust, czy uczucie napięcia mięśni twarzy.

Dla kogo jest terapia?

Terapia skierowana jest dla wszystkich tych, którzy po szeroko specjalistycznej diagnostyce m.in u stomatologa, neurologa, laryngologa, okulisty nie uzyskali odpowiedzi skąd pochodzi odczuwany przez nich ból.

Po co jest terapia?

Terapia zmniejsza  ból i napięcie w mięśniach, zwiększa zakres ruchomości w stawie skroniowo-żuchwowego, przynosi komfort psychiczny.

Jakie są wskazania medyczne do przeprowadzenia terapii?

Mięśnie żwacze, podobnie jak mięśnie mimiczne biorą żywy udział w procesach emocjonalnych. Konsekwencją stresu jest ból w okolicy głowy, ból zagałkowy, twarzy, szum w uszach, trudność w jedzeniu, zaciskanie zębów, zgrzytanie.

Najczęstszym powodem wizyty u fizjoterapeuty jest ograniczony zakres ruchomości w  stawie skroniowo-żuchwowym, jego przeciążenie w trakcie wizyty u stomatologa, dyslokacja krążka stawowego, przeciążenie w strukturach miękkich okołostawowych oraz ból wywołany postawą ciała.

Na czym polega terapia?

Ten typ terapii jest pracą zespołową, w której powinien uczestniczyć stomatolog, ortodonta, fizjoterapeuta i psycholog.

Pierwszym etapem terapii jest diagnoza. Szukamy bólu w mięśniach, napięcia, asymetrii w twarzy, sprawdzamy tkliwość nerwu trójdzielnego. Wysiłek zespołu zmierza ku wprowadzeniu prawidłowego balansu  mięśniowego, zniesieniu bólu i uzyskaniu prawidłowego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego oraz prawidłowej okluzji.

Zabiegi fizjoterapeutyczne stosowane w leczeniu dysfunkcji narządu żucia to przede wszystkim terapia manualna tkanek miękkich, poizometryczna relaksacja mięśni i inne elementy energizacji mięśni. Wspomagamy się również zabiegami fizykalnymi.